Jdi na obsah Jdi na menu
 


I.A třída po více než 50 letech ???

5. 6. 2015

Co se mi v dostupných materiálech a informacích z různých almanachů vydávaných k jednotlivým výročím fotbalového oddílu Čechie Zastávka podařilo dohledat, byla jedna základní informace. Možné je, že nějaký pamětník bude mít tyto informace z lepších zdrojů. Nicméně jedno je jasné. V novodobé historii bojovalo naše A mužstvo o postup do vyšší soutěže minimálně dvakrát.

SEZONA 2005/2006

Naposledy se o postup do I.A třídy bojovalo v soutěžním ročníku 2005/2006, v tomto roce trénoval naše mužstvo současný trenér pan Tadeáš Szypula. O postupu se rozhodovalo v posledním kole. Do vyšší soutěže mohla postoupit MS Brno, Zastávka, Tuřany a Šatov. Naše mužstvo hrálo v posledním kole na domácím hřišti s týmem Moravské Slavie Brno. Na utkání jsem byl osobně přítomen, protože se hrálo ve velmi netradiční čas, šlo o sobotu a zápas A mužstva začínal v 10:30 hod. Utkání to bylo velmi kvalitní, bojovalo se až do poslední minuty. Bohužel vytoužený postup nakonec našim klukům nevyšel, protože soupeři podlehli 1:2 a v tabulce nakonec skončili při souběhu dalších výsledku až na 4. místě.

2005 – 2006   1.B třída sk. B

1.

SK M S Brno

26

15

5

6

54:32

11

50

 2.

SK Tuřany

26

14

6

6

65:40

9

48

 3.

Tatran Šatov

26

14

5

7

52:38

8

47

 4.

Čechie Zastávka

26

13

7

6

63:31

7

46

SEZONA 1991/1992

Před rokem 2000 bojovala Čechie Zastávka o postup rovněž do posledního kola v sezoně 1991/1992. Utkání se hrálo v neděli 21.6.1992 proti týmu SKP Vratěnín. Všichni hráči včetně funkcionářů jsou přesvědčení, že historický postup do I.A třídy je jistý, chce to jen vyhrát. Na toto utkání si musí pamatovat spousta pamětníků a tehdejších hráčů. Protože v závěru prvního poločasu památného utkání se na hřiště snesla průtrž mračen. Zápas se odehrál na tréninkovém škvárovém hřišti. wp_20150603_001.jpgBěhem několika minut se na tomto hřišti vytvářejí obrovské louže. Rozhodčí hráčům oznamuje, že nevidí lajny. Hrozí ukončení utkání. Hráči sháněli lopaty a další nářadí, k tomu, aby bylo hřiště hratelné. Tomu se po několika minutách stalo. Zastávka nakonec toto utkání vyhrála 3:0 a na hřišti vybuchuje obrovská radost z postupu. Ta ovšem nevydržela nakonec dlouho. I přes dlouhé oslavy až do pondělního rána, příchází během tohoto dne kruté vystřízlivění. Postupují Moravské Budějovice, které mají po vítězství v posledním kole stejný počet bodů, ale lepší brankový poměr. Vycházelo se z podílu vstřelených a obdržených branek. Euforii tak vystřídal smutek a pocit zmaru.

Výše uvedená data, respektive sezony jsou ty, ve kterých se bojovalo o postup do vyšší soutěže. V almanachu, který se vydával k 90. letům vzniku klubu Čechie Zastávka se uvádí, že I.A třída se u nás hrála v letech 1960 - 1964. Projevilo se to především díky silné ekonomické podpoře ze stranu dolu Július, dlouholetá práce s dorostem, ale i zapálenost funkcionářského aktivu a podpora zastávecké veřejnosti. Nicméně nelze s určitostí potvrdit ani vyvrátit to, že se u nás I.A třída hrála. Tehdejší rozdělení soutěží, kdy hrála pohromadě mužstva současného kraje Vysočina a Jižní Moravy to potvrzují. I.A třída mohla být I.B třídou. Pokud bychom to vzali tak, jak se uvádí a to končící sezona 1964, kdy Zastávka hrála I.A třídu, tak se může po víkendu v případě vítězství v Horních Kounicích říct, že se tato soutěž bude u nás hrát v soutěžním ročníku 2015/2016 po dlouhých 51. letech.

Článek sepsal,  Jan Sláma

webmaster webu www.cechiezastavka.cz